#### 3. Find the power absorbed by the 6V voltage source. The circuit labeled with "A" is unknown
![[Pasted image 20260324173748.png|center|450]]
$R_{eq,2/3}=5\Omega\to I_{5\Omega}=\frac{V}{R}=\frac{5}{5}=1A$
$I_{10\Omega}=\frac{V}{R}=\frac{5}{10}=.5A$
$\text{Applying KCL @ 5V top node: }0.5+1+1.5=3A\to\text{ current thru 6V source is 3A upward}$
$\text{For 6V source, current is upward so it enters the negative terminal, leaves positive terminal }\therefore i=-3A$
$P=VI=-3(6)=-18\text{W}$
#### 5. In the circuit below, find the current $i_{x}$
![[Pasted image 20260324174709.png|center|400]]
$\text{Top node: }i_{1}=i_{2}+1~~~(1)$
$\text{Bottom node: }i_{5}=i_{4}+2~~~(2)$
$\text{Left-middle node: }i_{1}+i_{3}+i_{4}=0\to i_{1}=-(i_{3}+i_{4})~~~(3)$
$\text{Center node: }i_{x}=i_{2}+i_{3}+i_{5}$
$\text{Substituting (1)},(2),(3)\text{ into (4): }i_{x}=(-(i_{3}+i_{4})-1)+i_{3}+(i_{4}+2)=\dots=1A$
#### 6. Find $I_{AB}$ in the circuit below
![[Pasted image 20260324175213.png|center|450]]
$\text{Node A: }\frac{V_{A}-50}{5}+\frac{V_{A}-100}{20}+\frac{V_{A}-V_{B}}{4}=0\to2V_{A}-V_{B}=60~~~(1)$
$\text{Node B: } \frac{V_{B}-V_{A}}{4}+(V_{B}-V_{C})-10=0~~~(2)$
$\text{Node C (far right): }(V_{C}-V_{B})+V_{C}+10-30=0\to 2V_{C}-V_{B}=20~~~(3)$
$\text{After substituting we get }V_{A}=52V,V_{B}=44V,V_{C}=32V$
$I_{AB}=\frac{V_{A}-V_{B}}{4}=\frac{52-44}{4}=2A$
#### 7. The circuit below contains a variable voltage source $V_{x}$, Find the value of $V_{x}$ such that the current $i_{x}$ is 2A
![[Pasted image 20260324180044.png|center|320]]
$\text{Let node A be upper left, node B upper right, node C lower left, node D lower right}$
$V_{x}=2(1)=2V$
$V_{C}-V_{D}=0.5V$
$\text{Treat nodes A and B as supernode}$
$\frac{V_{A}-V_{C}}{1}=V_{A}-0.5, \frac{V_{B}-V_{D}}{1}=2\to V_{B}=2$
$\text{KCL: }(V_{A}-0.5)+2-1=0\to V_{A}=-0.5V$
$V_{x}=V_{B}-V_{A}=2-(-0.5)=2.5V$
#### 8. Find the Thevenin equivalent of the two-terminal network shown below ($V_{OC},R_{th}$)
![[Pasted image 20260324180503.png|center|300]]
$i=0\therefore\text{ dependent source has value of }0V\text{ so current source forces 1A thru only available path}$
$\text{Output voltage is }V_{OC}=(1A)(1\Omega)=1V$
$\text{For }R_{th,}\text{ open circuit the independent source and use test source}$
$\text{Apply test current }i\text{ entering the port with direction shown in diagram}$
$\text{Dependent source drop is }V_{d}=2i\text{ so total port voltage is }V=2i+i=3i$
$R_{th}=\frac{V}{i}=3\Omega$